מאמריםליווי דיירים בפינוי בינוי והתחדשות עירונית

ליווי דיירים בפינוי בינוי
כיום ניתן לשמוע על לא מעט פרויקטים שנוגעים להתחדשות עירונית. המדינה משקיעה רבות כדי שהדיירים יזכו לגור בבתים ראויים וכדי לפתור את החוסר בעתודות מגורים. אי לכך מקודמות תכניות שמעניקות תמריצים, הן ליזמים ולקבלנים והן לבעלי הנכס, כאשר אחת מאותן תכניות היא תוכנית "פינוי בינוי". מדובר בתכנית שמבקשת לקחת מבנים ישנים, להרוס אותם ולהקים במקומם מבנים משופרים (מבחינת בטיחות, עיצוב, תשתיות ותוספת של שטחים ירוקים ומרכזי קניות).

תהליך מורכב ליווי מקצועי
על מנת לצאת לדרך נדרשת הסכמה של 80% מסך בעלי הדירות, משימה שהרבה פעמים מתגלה כלא פשוטה. במקביל, חשוב לדעת שקיים מסלול שבו המדינה מכריזה על אזור מסוים כמיועד לפינוי בינוי ובמקביל קיים מסלול שהפרויקט מקודם מטעם היזם, או מטעם בעלי הנכס. בין אם מדובר במסלול כזה או אחר, חשוב להבין עד כמה משמעותי תפקידו של מפקח בנייה בליווי התהליך, ופה אנו מבקשים להרחיב.

כתובת שניתן לסמוך עליה
מפקח בנייה אינו רק האיש ששומר על האינטרס של הלקוחות לכל אורך הדרך ואינו רק בעל המקצוע שמבטיח שהתמורה תציג רמה גבוהה ותסופק בתוך זמן קצר, אלא הוא גם האיש שניתן לסמוך עליו כאשר עומדים בפני פרויקט שנחשב ארוך, זר ומורכב. אי לכך טוב לדעת שהתפקיד של ליווי דיירים בעת פינוי בינוי הוא קריטי עבור הצלחת התהליך. למה אם כן ניתן לצפות ממפקח בנייה שמלווה את הפרויקט? עברו על השלבים הבאים:

מתפקידי מפקח בנייה בשלבים המקדימים
·   מפקח בנייה נכנס למשוואה כבר בשלב המו"מ מול היזם, וזאת לצד שילוב של חוות דעת מקצועית על התוכנית שעומדת על הפרק.
·  מפקח בנייה מלווה את הממד המשפטי - מכניס לחוזה ולמפרט הטכני הערות ותיקונים שמשרתים את האינטרס של בעל הנכס.
·  מעניק הסבר מקיף אודות הסעיפים השונים, ונוכח במעמד החתימה על החוזה.
·  אומנם לא מפקח הבנייה בונה את התכנית, אך הוא כן בעל סמכות והבנה מקיפה שמסייעת לעבור על הדברים ולהציע מקצה שיפורים, וזאת בהתאם לאינטרסים של הדיירים ובהתאם לפרטים שמופיעים בהסכם.


מתפקידי מפקח בנייה לאחר היציאה לדרך
·  לאחר שהתכנית אושרה, מפקח הבנייה עובר מעמדת ייעוץ והכוונה לעמדת בידוק ותיאומים. המפקח מגיע מדי שבוע לאתר הבנייה ועובר על כל פרט ופרט. מוודא באלו חומרים וכמויות נעשה שימוש, מוודא עמידה בתקנים ובאופן כללי מוודא שהתכניות שעל הנייר אכן מיושמות כראוי בשטח - ללא ליקויים וללא עיגולי פינות.
· מדי חודש מפקח בנייה מפיק דו"ח פיקוח. דו"ח זה מסייע לדיירים להישאר בתמונה – מסייע להבין מהו קצב ההתקדמות והאם ישנן חריגות.
· לאחר שהפרויקט מוכן, מפקח בנייה מלווה את הדיירים במעבר לנכס החדש. המפקח עובר על כל הליקויים הקיימים, כך שהדיירים יידעו אלו תיקונים לדרוש.
· ליווי צמוד גם במעמד "שנת בדק", כך שגם אם לאורך השנה צצו ליקויים, הדייר יהיה מודע ובמקביל יידע עבור מה לדרוש תיקון.
יש מי ששומר על האינטרסים האישיים שלכם!

אז כן, פרויקט פינוי בינוי עשוי למקם את בעלי הנכס במקום כלכלי אחר לגמרי ולהעניק רמה חדשה של איכות חיים. עם זאת, כדי שגם התהליך עצמו יהיה נעים, נשלט ומבוקר, חשוב להיעזר באיש מקצוע שבקיא בסך המשתנים ושמחזיק בסמכות המקצועית לשמור על האינטרסים האישיים של הלקוחות. אנו בקבוצת "יגאל אלון" מחזיקים בלמעלה מ15 שנות ניסיון וליווינו אינספור פרויקטים מוצלחים בתחום פינוי בינוי. נשמח לעמוד גם לשירותכם - לוודא שתרוויחו את המרב מהתהליך ותזכו לעבור לבית החדש בזמן הקצר ביותר.  
 
ליווי דיירים בפינוי בינוי והתחדשות עירונית
logo בניית אתרים