פיקוח תמ"א 38 ופינוי בינוי

פיקוח על תמ"א 38 ופינוי בינוי מטעם הדיירים

על פי נתוני מינהל התכנון, בישראל קיימים כ-80,000 מבנים שהוקמו לפני 1980 וקיים חשש לגבי עמידותם בעת רעידת אדמה, מתוכן רק 1.6% מסך הפוטנציאל בוצע ב-15 שנה. במהלך שנת 2021 היינו עדים לקריסת מבנים מסוכנים, חלקם אף במהלך עבודות חיזוק המבנה. 

בתוך כך, תוכנית תמ"א 38 במתכונת שנקבעה תחילה בשנת 2005 ועברה תיקונים רבים עד לתיקון 3א' בשנת 2016 ואשר נועדה לתת מענה למבנים אלו, מגיעה לסיומה באוקטובר 2022. במקומה נקבעה חלופה חדשה ובמקביל מדיניות ארצית, המתעדפת מתחמי פינוי בינוי על פני חיזוק הבניין הבודד. 


לאור המצב הנוכחי, בעלי דירות רבים מבקשים לקדם במהירות ובדחיפות פרויקטים להתחדשות עירונית במסלולי תמ"א 38 ופינוי בינוי, וחשיבותו של הפיקוח על התהליך ברור יותר מתמיד. 


חשיבות הפיקוח החל מהשלבים הראשונים

לא רק שחובה לבחור פיקוח על הבנייה, אלא שגם חובה לעשות זאת בשלב הראשוני, לצד מינוי עו"ד שמתמחה בתחום, על מנת שיהיה מי שידאג לאינטרסים של הדיירים כבר מהשלב הראשון. 

קבוצת יגאל אלון מתמחה בפיקוח על פרויקטיי התחדשות עירונית ומחזיקה בידע וניסיון רב ערך בתחום. החברה מעניקה שירותים מקיפים, המבוססים על מקצועיות בלתי מתפשרת, מעצם היותה בעלת ניסיון מוכח בשני תחומים מרכזיים- פיקוח על פרויקטיים רגילים לבינוי ותשתיות ופיקוח על תמ"א 38 ופינוי בינוי. 


מה כולל תהליך פיקוח מצוין? 

הפיקוח על הבנייה, מתחיל כבר משלב בחינת המפרט שמציע היזם הנבחר, מכאן שביכולתנו לשדרג את המפרט ולוודא שהוא משרת על הצד הטוב ביותר את טובת הדייר. 

זאת ועוד, חברות יזמות לא בהכרח מבצעות את הבינוי בפועל ולא אחת לוקחות קבלן אשר בידיו מופקדת הבנייה. תפקיד הפיקוח, בין היתר הוא לוודא כי הקבלן עומד בלוחות זמנים, לעקוב אחר התאמה בין המפרט שהוסכם לבין הביצוע בפועל, להבטיח כי נעשה שימוש בחומרי איכותיים ומתאימים. 

כמו כן, המפקח על הבנייה נוכח בשלבי בנייה מהותיים, כגון, התקנת חיזוקים למבנה, יציקות ביטון ופעולות הנדסיות מורכבות. 

בין היתר, המפקח גם מוודא כי כלל הגורמים המקצועיים בפרויקט נמצאים בשטח ועושים את תפקידם המקצועי בצורה הטובה ביותר. במהלך ובסיום הפרויקט, המפקח יוודא כי לא נפלו פגמים וליקויים בחיזוק הבניין ובמידה ומצא כאלו הוא יפעל בנושא מול היזם ועורך הדין מטעם הדיירים. 


מפקח בנייה מצוין הוא כזה הנותן את הדגשים לאורך כל הדרך, מנווט בין כלל הגורמים הפועלים בשטח ועוקב אחר הביצוע, על מנת  לאפשר לדיירים לקבל החלטות מושכלות -  ולהבטיח כי הם יקבלו את התוצאה הרצויה, הבטוחה והאיכותית ביותר.


logo בניית אתרים