מאמריםשירותי בדק

שירותי בדק בית 
הממצאים מראים שבארץ יש לא מעט ליקויי בנייה. אם כי הקבלן מבקש לחסוך ואם כי היזם ביקש לעמוד במועד המסירה. מנגד, האזרח הפשוט שסה"כ ביקש לרכוש דירה, נותר בעמדה פגיעה. הוא אומנם יודע לזהות נזילה, קילופי צבע ומרצפת שבורה, אך הוא אינו מודע לשורה ארוכה של תקלות שעשויות להיות בנכס שאותו הוא מבקש לרכוש. על מנת לענות על הפער קיימים שירותי בדק בית. שירותים אלו נועדו לאפשר לרכוש נכס חדש (או יד 2) ללא תחושה שרוכשים חתול בשק, אלא לצד הידיעה שמודעים מא' ועד ת' למצב הדירה.

שירותי איתור וייצוג מקצועי
יש להבין ששירותי בדק בית אינם רק נועדו לאשר את מצב הדירה, אלא הם גם נועדו לבצע הרבה ומעבר. שנסביר? בהנחה שכן אותרו ליקויים, לא פעם יש צורך לערב מהנדס מומחה מתחום ענף הבניין, ולא פעם יש צורך להכין דוח מפורט שייחשב קביל בעיני בית המשפט. הרעיון הוא שגילוי הליקוי יוביל לעבר התיקון הרצוי, ואם מתעוררות בעיות בנושא, הבודק ינחה לעבר המענה הנחוץ.

פועלים היום עבור המחר
לא מעט מהליקויים אינם נראים לעין. עם זאת, כאשר מגיעים עם הידע, המכשור והניסיון הנחוץ בתחום, הבדיקה מסודרת ומעמיקה. מכאן שניתן לדרוש תיקון טרם מעמד הרכישה ובכך לחסוך לא רק עוגמת נפש עתידית, אלא גם למנוע הוצאה של אלפי שקלים. אי לכך אין לחתום על חוזה טרם מערבים שירותי בדק בית. תוצאות הבדיקה עשויות למנף משא ומתן וכמובן להוביל להבנה מעמיקה לגבי מצב הנכס שעומד על הפרק.

שירותים משלימים
כאשר שירותי בדק בית עולים על ליקוי, הם עשויים להסתפק בכך, אך במקרה הצורך הם גם עשויים לעבור לשלב ב' בשירות. לצורך הדוגמה הבודק עשוי להשוות את הליקוי למפרט של הדירה, כולל ביצוע הערכה כספית שנוגעת לעלות התיקון. לאור כל זאת יש להבין שבדק בית הוא בסופו של יום חוות דעת הנדסית, ועל כן רק מהנדס בניין בעל ניסיון עשיר ושבקיא בסך החוקים והנהלים מורשה לעסוק בכך.

בהקדם הניתן
לאחר שברור מדוע יש להיעזר בשירותי בדק בית, נעבור לחדד שכאשר מדובר בדירה יד 2, הרי שהחשיבות רק עולה דרגה - יש להיעזר בשירות טרם הרכישה. מדוע? לעומת מצב שבו רוכשים דירה חדשה, הרי שלאחר מעמד המכירה של דירה יד 2, המוכר פטור מכל אחריות. המצב היחיד שבו כן ניתן לחייב את המוכר לשאת בסך עלויות התיקון, נוגע למצב שבו מצליחים להוכיח שהמוכר פעל בחוסר תום לב. למשל המוכר ידע שיש בעיית רטיבות, ולכן כיסה את הקיר בטפט.

מעבר לקילוף צבע ותקרה עקומה
מבקשים הצצה לאותו מפרט שעליו עוברים בעת עריכת בדק בית? להלן רשימה חלקית: שירותי בדק בית מחפשים פגמים בריצוף (למשל שיפוע או חוסר ברובה), מוודאים שכלי הסניטריה מיישרים קו עם המפרט, בודקים באמצעות מכשירים מתקדמים שאין רטיבות בקירות, מחפשים ליקויים בשלד (למשל בעיית סדקים), בוחנים את איכות עבודת הגבס, בודקים את אטימות המחסן, בוחנים היטב אלמנטים שעשויים להוביל לרטיבות (למשל שיפוע לא מספק של אדן החלון), בוחנים את מידות החנייה, בוחנים את איכות עבודת האלומיניום וכדומה.

שירות חשוב גם עבור הקבלן
לבסוף נציין שלא רק לקוחות פרטיים מוזמנים להיעזר בשירותי בדק בית, אלא גם קבלנים. מדוע? הרבה פעמים קבלנים עובדים עם קבלני משנה, ועל כן טרם משלמים להם יש לוודא שהעבודה בוצעה כראוי. כמו כן, ישנה סיבה נוספת. קבלן מודע לעובדה ששמו הטוב תלוי באיכות  הפרויקט שהוא מוסר, ועל כן טרם הלקוח מגיע עם טענות משלו, הקבלן מבקש לדעת אלו ליקויים קיימים, ולו כדי להקדים לתקן ובכך למנוע עיכוב בשלב העברת הכסף.
שירותי בדק
logo בניית אתרים