חיפוש :
כיום המונח "תמ"א 38" כבר מוכר וידוע. אנשים לא מרימים גבה, אלא ישר חושבים על מגוון פרויקטים בעיר שבזכות התוכנית הפכו מבניינים ישנים לבניינים חדשים ומרשימים. עם זאת, יש הבדל משמעותי בין לחוות תמ"א 38 מהצד כתושבי העיר, לבין לחוות תמ"א 38 כדייר שנאלץ לגור לאורך תקופה באתר בניה, ובמקביל מחזיק בציפייה גבוהה ליהנות מאיכות התוצאה. מכאן שאם מקבלים החלטה ללכת על זה, ואם גם אחרון השכנים העקשנים השתכנע לצעוד לעבר מחר בטוח, כלכלי ומרשים יותר, רק נותר לוודא שהתהליך יתנהל על הצד הטוב ביותר - באופן מקצועי, יעיל ואיכותי ששם את האינטרסים שלכם כבעלי הנכס בראש מערכת השיקולים. כיצד עושים זאת? די פשוט, נעזרים בשירותי פיקוח בניה!
הממצאים מראים שבארץ יש לא מעט ליקויי בנייה. אם כי הקבלן מבקש לחסוך ואם כי היזם ביקש לעמוד במועד המסירה. מנגד, האזרח הפשוט שסה"כ ביקש לרכוש דירה, נותר בעמדה פגיעה. הוא אומנם יודע לזהות נזילה, קילופי צבע ומרצפת שבורה, אך הוא אינו מודע לשורה ארוכה של תקלות שעשויות להיות בנכס שאותו הוא מבקש לרכוש. על מנת לענות על הפער קיימים שירותי בדק בית. שירותים אלו נועדו לאפשר לרכוש נכס חדש (או יד 2) ללא תחושה שרוכשים חתול בשק, אלא לצד הידיעה שמודעים מא' ועד ת' למצב הדירה.
תוכנית המתאר הארצית נועדה לחזק מבנים בפני רעידות אדמה. היא יצאה לדרך ב2005 וכיום היא עדיין רלוונטית, ואף רלוונטית מתמיד, במיוחד לאחר שעברה מגוון שינויים ועדכונים לאורך השנים. אנשים רבים מבקשים לנצל את ההזדמנות. מבקשים לקחת את הדירה הנוכחית ולהפוך אותה ליותר גדולה וחדשה - מבקשים להעלות את ערכה. עם זאת, רבים נכנסים לתהליך מתוך תפיסה שהם רק עומדים להרוויח, אך בפועל מגלים שהם נאלצים להיות הרבה יותר פעילים ממה שתכננו, אם כי הקבלן אינו עומד בלו"ז ואם כי המפרט שונה. מכאן שאם לא רוצים לפספס את ההזדמנות, וכן מבקשים להתחיל את התהליך בראש שקט, הרי שחובה להכניס למשוואה מפקח בנייה.
רבים מהדיירים שעומדים לעבור תהליך פינוי בינוי שמחים על ההזדמנות לזכות בנכס יותר יוקרתי ובטיחותי, אך בו זמנית גם מבינים שהם עומדים בפני תקופה מאתגרת. לא רק שעליהם לעבור לדירה זמנית, אלא בנוסף לכל איכות חייהם עומדת להיות תלויה באיכות ובמהירות העבודה של הקבלן. עתה אם נודה באמת, נציין שהרוב הגדול אינו בקיא בתחום או מודע לזכויותיו, ועל כן מאוד חשוב גב מקצועי שיוביל לתוצאות הרצויות, ואותו גב הוא אינו אחר מאשר מפקח בנייה בעל ניסיון נקודתי בתחום.
רבים שעומדים בפני בניית בית פרטי אינם בקיאים בתחום ואף חסרי ניסיון, אך יש כמה דברים שהם כן יודעים. בין היתר הם יודעים שיש לעבור דרך התחנות הבאות: המועצה, הבנק, אדריכל, קבלן וכן, גם דרך מפקח בנייה. עם זאת, כאשר עומדים לבנות בית ניצבים מול זרם בלתי נדלה של הוצאות, ועל כן רק טבעי שמחפשים היכן לחסוך, ובנקודה זו רבים נוטים לבחון האם ניתן לצלוח את הפרויקט ללא מעורבות של מפקח בנייה. אז האם באמת מדובר בהוצאה הכרחית ומדוע בסופו של תהליך רבים מתייחסים אל ההוצאה דווקא כאל הכנסה? אספנו עבורכם מידע חשוב בנושא!
כאשר עומדים לקראת פרויקט גדול שמשפיע בצורה ישירה על שווי הנכס, על חוסר הנוחות ועל הזמן שבו נאלצים לגור בדירה זמנית, חשוב שיהיה גוף מקצועי שינהל את "המופע", וזאת לצד יכולות מקצועיות, הבנה מעמיקה וראייה היקפית. אי לכך רבים מבעלי הדירות שעומדים לקראת פרויקט "פינוי בינוי" מקפידים לפנות לשירותי מפקח בנייה.
על מנת לצאת לדרך נדרשת הסכמה של 80% מסך בעלי הדירות, משימה שהרבה פעמים מתגלה כלא פשוטה. במקביל, חשוב לדעת שקיים מסלול שבו המדינה מכריזה על אזור מסוים כמיועד לפינוי בינוי ובמקביל קיים מסלול שהפרויקט מקודם מטעם היזם, או מטעם בעלי הנכס. בין אם מדובר במסלול כזה או אחר, חשוב להבין עד כמה משמעותי תפקידו של מפקח בנייה בליווי התהליך, ופה אנו מבקשים להרחיב.
מפקח בניה בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי , יש תפקיד חשוב ומשמעותי בשמירה על האינטרסים של הדיירים מול היזם
טואול - בניית אתרים באינטרנט